Αναλυτικά οι κατηγορίες και τα ονόματα που θα δούμε στα «Βρετανικά Όσκαρ».

H Bρετανική Ακαδημία Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία, γνωστά σε εμάς και ως «Αγγλικά Όσκαρ», που πρόκειται να δοθούν σε μία λαμπερή τελετή στις 12 Φεβρουαρίου, στο London's Royal Opera House. Όπως ήταν αναμενόμενο η βουβή ταινία Γαλλικής παραγωγής, The Artist είναι υποψήφια στις περισσότερες κατηγορίες και τα προγνωστικά λένε πως δεν θα μείνει στις υποψηφιότητες...
Οι Γάλλοι πρωταγωνιστές της,
Jean Dujardin και Bérénice Bejo θεωρούνται φαβορί για τους πρώτους ρόλους στο film. H «Σιδηρά Κυρία» Μέριλ Στριπ συναγωνίζεται ακόμα για το βραβείο καλύτερης γυναικείας ερμηνίας (Leading Actress) με την Μισέλ Γουίλιαμς, την Βάιολα Ντέιβις και την Τίλντα Σουίντον, ενώ στην αντίστοιχη αντρική κατηγορία κονταροχτυπιούνται οι Βrad Pitt, Gary Oldam, George Clooney και ο so hot right now πρωταγωνιστής του Shame, Μichael Fassbender.
Στην κατηγορία Καλύτερης Σκηνοθεσίας
επικρατέστεροι για να κερδίσουν θεωρούνται ο Νίκολας Γουίντινγκ Ρεφν για το «Drive» και η Λιν Ράμσεϊ για το «Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν», ενώ το σκηνοθετικό ντεμπούτο της Angelina Jolie με την ταινία I«n the Land of Blood and Money», πέρασε απαρατήρητο από την ακαδημία.
Αναλυτικά παρακάτω όλες οι υποψηφιότητες.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ BAFTA

Best Film

The Artist - Thomas Langmann

The Descendants - Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor

Drive - Marc Platt, Adam Siegel

The Help - Brunson Green, Chris Columbus, Michael Barnathan

Tinker Tailor Soldier Spy - Tim Bevan, Eric Fellner, Robyn Slovo

Leading Actor

Brad Pitt - Moneyball

Gary Oldman - Tinker Tailor Soldier Spy

George Clooney - The Descendants

Jean Dujardin - The Artist

Michael Fassbender - Shame

Leading Actress

Bérénice Bejo - The Artist

Meryl Streep - The Iron Lady

Michelle Williams - My Week With Marilyn

Tilda Swinton - We Need To Talk About Kevin

Viola Davis - The Help

Best Supporting Actor

Christopher Plummer - Beginners

Jim Broadbent - The Iron Lady

Jonah Hill - Moneyball

Kenneth Branagh - My Week With Marilyn

Philip Seymour Hoffman - The Ides Of March

Best Supporting Actress

Carey Mulligan - Drive

Jessica Chastain - The Help

Judi Dench - My Week With Marilyn

Melissa Mccarthy - Bridesmaids

Octavia Spencer - The Help

Outstanding British Film

My Week With Marilyn - Simon Curtis, David Parfitt, Harvey Weinstein, Adrian Hodges

Senna - Asif Kapadia, James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner, Manish Pandey

Shame - Steve Mcqueen, Iain Canning, Emile Sherman, Abi Morgan

Tinker Tailor Soldier Spy - Tomas Alfredson, Tim Bevan, Eric Fellner, Robyn Slovo, Bridget O'connor, Peter Straughan

We Need To Talk About Kevin - Lynne Ramsay, Luc Roeg, Jennifer Fox, Robert Salerno, Rory Stewart Kinnear

Outstanding Debut By A British Writer, Director Or Producer

Attack The Block - Joe Cornish (Director/Writer)

Black Pond - Will Sharpe (Director/Writer), Tom Kingsley (Director), Sarah Brocklehurst (Producer)

Coriolanus - Ralph Fiennes (Director)

Submarine - Richard Ayoade (Director/Writer)

Tyrannosaur - Paddy Considine (Director), Diarmid Scrimshaw (Producer)

Best Film Not In The English Language

Incendies - Denis Villeneuve, Luc Déry, Kim Mcgraw

Pina - Wim Wenders, Gian-Piero Ringel

Potiche - François Ozon, Eric Altmayer, Nicolas Altmayer

A Separation - Asghar Farhadi

The Skin I Live In - Pedro Almodóvar, Agustin Almodóvar

Best Documentary

George Harrison: Living In The Material World - Martin Scorsese

Project Nim - James Marsh, Simon Chinn

Senna - Asif Kapadia

Best Animated Film

The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn - Steven Spielberg

Arthur Christmas - Sarah Smith

Rango - Gore Verbinski

Best Director

The Artist - Michel Hazanavicius

Drive - Nicolas Winding Refn

Hugo - Martin Scorsese

Tinker Tailor Soldier Spy - Tomas Alfredson

We Need To Talk About Kevin - Lynne Ramsay

Best Original Screenplay

The Artist - Michel Hazanavicius

Bridesmaids - Annie Mumolo, Kristen Wiig

The Guard - John Michael Mcdonagh

The Iron Lady - Abi Morgan

Midnight In Paris - Woody Allen

Best Adapted Screenplay

The Descendants - Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash

The Help - Tate Taylor

The Ides Of March - George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon

Moneyball - Steven Zaillian, Aaron Sorkin

Tinker Tailor Soldier Spy - Bridget O'connor, Peter Straughan

Best Original Music

The Artist - Ludovic Bource

The Girl With The Dragon Tattoo - Trent Reznor, Atticus Ross

Hugo - Howard Shore

Tinker Tailor Soldier Spy - Alberto Iglesias

War Horse - John Williams

Best Cinematography

The Artist - Guillaume Schiffman

The Girl With The Dragon Tattoo - Jeff Cronenweth

Hugo - Robert Richardson

Tinker Tailor Soldier Spy - Hoyte Van Hoytema

War Horse - Janusz Kaminski

Best Editing

The Artist - Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius

Drive - Mat Newman

Hugo - Thelma Schoonmaker

Senna - Gregers Sall, Chris King

Tinker Tailor Solider Spy - Dino Jonsater

Best Production Design

The Artist - Laurence Bennett, Robert Gould

Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2 - Stuart Craig, Stephenie Mcmillan

Hugo - Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Tinker Tailor Soldier Spy - Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

War Horse - Rick Carter, Lee Sandales

Best Costume Design

The Artist - Mark Bridges

Hugo - Sandy Powell

Jane Eyre - Michael O'connor

My Week With Marilyn - Jill Taylor

Tinker Tailor Soldier Spy - Jacqueline Durran

Best Make Up & Hair

The Artist - Julie Hewett, Cydney Cornell

Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2 - Amanda Knight, Lisa Tomblin

Hugo - Morag Ross, Jan Archibald

The Iron Lady - Marese Langan

My Week With Marilyn - Jenny Shircore

Best Sound

The Artist - Nadine Muse, Gérard Lamps, Michael Krikorian

Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2 - James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson, Adam Scrivener

Hugo - Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley

Tinker Tailor Soldier Spy - John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths, Andy Shelley

War Horse - Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Richard Hymns

Best Special Visual Effects

The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn - Joe Letteri

Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 2 - Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery

Hugo - Rob Legato, Ben Grossman, Joss Williams

Rise Of The Planet Of The Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White

War Horse - Ben Morris, Neil Corbould

Best Short Animation

Abuelas - Afarin Eghbal, Kasia Malipan, Francesca Gardiner

Bobby Yeah - Robert Morgan

A Morning Stroll - Grant Orchard, Sue Goffe

Best Short Film

Chalk - Martina Amati, Gavin Emerson, James Bolton, Ilaria Bernardini

Mwansa The Great - Rungano Nyoni, Gabriel Gauchet

Only Sound Remains - Arash Ashtiani, Anshu Poddar

Pitch Black Heist - John Maclean, Gerardine O'flynn

Two And Two - Babak Anvari, Kit Fraser, Gavin Cullen

The Orange Wednesdays Rising Star Award (Δίνεται από το κοινό)

Adam Deacon

Chris Hemsworth

Chris O'Dowd

Eddie Redmayne

Tom Hiddleston

Ιούλιος 2018

>