top article

Παρά την απότομη διακοπή της σεζόν, οι αναγνώστες του Αθηνοράματος παρακολούθησαν εκατοντάδες θεατρικά έργα, βαθμολόγησαν παραστάσεις, ερμηνείες , σκηνικά, κοστούμια, μουσικές, φώτα και τελικά απένειμαν 26 βραβεία σε οκτώ παραστάσεις. Το βραβείο της καλύτερης παράστασης απέσπασε η "Βασίλισσα της ομορφιάς", με την Ελένη Σκότη να κερδίζει και το πρώτο βραβείο σκηνοθεσίας ενώ η πρωταγωνίστρια της παράστασης Αγορίτσα Οικονόμου αναδείχθηκε η καλύτερη γυναικεία ερμηνεία της χρονιάς.

Θεατρικά Βραβεία Κοινού | Η λίστα με τους νικητές

Το βραβείο καλύτερου ανδρικού ρόλο πήγε στον Τάσο Ιορδανίδη για την ερμηνεία του στον "Πατέρα".

Τάσος Ιορδανίδης

Για να φτάσουν τα βραβεία στα χέρια των ηθοποιών και των σκηνοθετών, ο παρουσιαστής και σκηνοθέτης της βραδιάς Γιώργος Παπαγεωργίου "διακτινίστηκε" σε όλη την πόλη, μέσα από 10 διαφορετικά short movies τα οποία γυρίστηκαν πάνω σε ευφάνταστα σενάρια ειδικά γραμμένα για τον κάθε βραβευμένο.

Βραβεία Αθηνόραμα

Έτσι, η Αγορίτσα Οικονόμου είδε το βραβείο της να φτάνει ουρανοκατέβατο με ένα drone, η Φαίδρα Δρούκα το παρέλαβε από έναν πλανόδιο μουσικό ενώ η Μαρίνα Ασλάνογλου βρήκε το δικό της μέσα σε ένα ψυγείο περιπτέρου και ο Νίκος Κουρής το παρέλαβε από ταχυμεταφορέα σταματημένο σε φανάρι την ώρα που απολάμβανε τη βόλτα του με το αυτοκίνητο! 

Ολόκληρη η λίστα με τους νικητές των  βραβείων

ΚΑΛΥΤΕΡΗ  ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

1ο Βραβείο:     Η βασίλισσα της ομορφιάς 

2ο Βραβείο:     Ο πατέρας     

3ο Βραβείο:     Άμλετ

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

1ο Βραβείο:     Ελένη Σκότη ("Η βασίλισσα της ομορφιάς")

Ελένη Σκότη

2ο Βραβείο:     Κατερίνα Ευαγγελάτου ("Άμλετ")

3ο Βραβείο:     Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος  ("Ο γιός")

3ο Βραβείο:     Βασίλης Μπισμπίκης  ("Ο πατέρας")

ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ          

1ο Βραβείο:     Τάσος Ιορδανίδης  ("Ο πατέρας")

2ο Βραβείο:     Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος ("Άμλετ")

3ο Βραβείο:     Νίκος Κουρής ("Του Κουτρούλη ο γάμος")

Νίκος Κουρής

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ      

1ο Βραβείο:     Αγορίτσα Οικονόμου  ("Η βασίλισσα της ομορφιάς")

2ο Βραβείο:     Φαίδρα Δρούκα ("Το υπέροχό μου διαζύγιο")

Φαίδρα Δρούκα

3ο  Βραβείο:     Μαρίνα Ασλάνογλου ("Ο πατέρας")

ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ

1ο Βραβείο:    Μανόλης Παντελιδάκης ("Κι από Σμύρνη... Σαλονίκη")

2ο Βραβείο:    Κωνσταντίνος Σκουρλέτης  ("Το καινούργιο σπίτι")

3ο Βραβείο:    Γιώργος Γαβαλάς ("Του Κουτρούλη ο γάμος")

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ          

1ο Βραβείο:     Νίκος Χαρλαύτης ("Του Κουτρούλη ο γάμος")

2ο Βραβείο:     Ηλένια Δουλαδίρη ("Κι από Σμύρνη... Σαλονίκη")

3ο Βραβείο:     Κωνσταντίνος Σκουρλέτης  ("Το καινούργιο σπίτι")

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

1ο Βραβείο:     Μίνως Μάτσας ("Του Κουτρούλη ο γάμος")

2ο Βραβείο:     Σταύρος Γασπαράτος ("Άμλετ")

3ο Βραβείο:     Ανδρέας Κατσιγιάννης  ("Κι από Σμύρνη… Σαλονίκη")

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ       

1ο Βραβείο:   Bijoux de Kant ("Το καινούργιο σπίτι")

2ο Βραβείο:   Σίμος Σαρκετζής ("Άμλετ")

3ο Βραβείο:   Σίμος Σαρκετζής ("Του Κουτρούλη ο γάμος")

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ      

1ο Βραβείο:     Σταύρος Γασπαράτος ("Άμλετ")

Δες ολόκληρη την τελετή απονομής εδώ:

Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις

Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για Mόδα, Ομορφιά, Συγχρονη Ζωή, Πολιτισμό, Design και Γαστρονομία στο madamefigaro.gr

Ιούλιος 2018

>